Aktualności

Zakończenie I etapu OKM 1940

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji z Końskich z komendantem insp. dr Waldemarem Cisowskim oraz słuchacze Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich wzięli udział w warsztatach historycznych „OKM 1940”.

Uczestnicy warsztatów poznali historię Policji Państwowej II RP powołanej do życia ustawą z dnia 24 lipca 1919 r., usłyszeli wiele ciekawostek min. o konieczności uzyskania zgody przełożonego na zawarcie związku małżeńskiego przez policjanta.

Setna rocznica odzyskania niepodległości oraz zbliżająca się w 2019 r. rocznica powstania Policji Państwowej to najlepszy czas aby przybliżyć historię formacji, która przez ponad 50 lat nie funkcjonowała w historycznej przestrzeni.

Projekt „OKM 1940” to  przywrócenie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę, byli legionistami, walczyli w powstaniu wielkopolskim, powstaniach śląskich. Po 1 września 1939 r. ginęli w pierwszych walkach z Niemcami, a po 17 września 1939 r. z Rosjanami. To właśnie policjanci stanowili największą liczbę ofiar wśród służb mundurowych w zbrodni katyńskiej.

Warsztaty skierowane są do słuchaczy klas mundurowych, ale przede wszystkim do funkcjonariuszy policji, którzy powinni znać historię własnej formacji tę z okresu międzywojennego, lat 1939-1945, jak również okres powojenny do przemian ustrojowych 1990 r.

            Spotkanie w Końskich zakończyło I etap projektu „OKM 1940”. W okresie od maja do 12 czerwca 2018 r. w warsztatach uczestniczyli policjanci i słuchacze klas mundurowych z ośmiu powiatów woj. świętokrzyskiego.

Drugi etap projektu rozpocznie się we wrześniu wraz z nowym rokiem szkolnym.

 

(foto; policja świętokrzyska)