Aktualności

Finał I edycji OKM 1940

We wnętrzach Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie 23 listopada 2018 r. odbył się finał tegorocznej edycji warsztatów historycznych OKM 1940 na ziemi świętokrzyskiej.

Warsztaty „OKM 1940 – Ostaszków – Kalinin – Miednoje” to projekt historyczny, skierowany do funkcjonariuszy policji, uczniów szkół średnich oraz wszystkich, których interesuje historia.

Warsztaty w jędrzejowskim muzeum poprowadził ich autor Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi oraz Grażyna Szkonter Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Kielcach. W ramach przygotowanych prezentacji przybliżyli zebranym historię Policji Państwowej II RP, okres jej organizacji, działalności i czas najbardziej tragiczny czas II wojny światowej.

Jarosław Olbrychowski zaprezentował postacie Komendantów Głównych PP, w tym płka Janusza Zygmunta Jagrym-Maleszewskiego, obecnego patrona garnizonu łódzkiego.  

Gościem spotkania był mł. insp. Tomasz Sołtysik Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie, policjanci, młodzież szkół średnich z Jędrzejowa i Wodzisławia, nauczyciele.

Tak uczniowie jak i nauczyciele podkreślali, że dzięki temu spotkaniu uzyskali kompendium wiedzy o policji, wiedzy, której nie znajduję w podręcznikach. Zainteresowaniem, szczególnie wśród funkcjonariuszy policji, cieszyły się ciekawostki dotyczące codziennego życia ich starszych kolegów, sprawowania służby, udziału w życiu sportowym i rozrywkowym. Ogromne wrażenie na słuchaczach wywarła historia Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, którego działalność w latach 1929 – 1939, była ewenementem na skalę światową.

Podziękowania za przygotowanie spotkania otrzymał asp. szt. Michał Kowalczyk oficer prasowy KPP w Jędrzejowie.

Gościem warsztatów a jednocześnie gospodarzem miejsca spotkania był Piotr Przypkowski, który oprowadził uczestników warsztatów po wystawie związanej ze 100 leciem Niepodległości. 

 

            W warsztatach OKM 1940 na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie o maja do listopada 2018 r. uczestniczyło ponad 1500 osób – funkcjonariuszy policji, uczniów szkół średnich, samorządowców.

Dla wielu uczestników warsztatów był to fragment historii zupełnie im nieznany. To na nich dowiadywali się o organizacji Policji Państwowej, z której przykład brało wiele krajów na świecie. To na warsztatach dowiedzieli się o ogromnych stratach ludzkich poniesionych przez Policję Państwową w okresie wojny, była to największa strata osobowa spośród wszystkich służb mundurowych.

 

W 2019 roku będziemy obchodzić 100 lecie powstania Policji oraz 90 powstania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”.