Aktualności

W hołdzie poległym policjantom

2 wrzesień 2000 roku był dla nas, rodzin funkcjonariuszy II RP dniem szczególnym. To wówczas nasi najbliżsi, mężowie, ojcowie, bracia i dziadkowie, odzyskali to co najważniejsze godność. Po 60 latach od ich śmierci mogliśmy odwiedzić ich groby na cmentarzu w Miednoje.

Niestety, od dwóch lat nie możemy tam jechać, nie możemy na tej największej policyjnej nekropoli zapalić znicza.

            Centralne uroczystości upamiętniające 21 rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje odbyły się na dziedzińcu Komendy Głównej Policji przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. Obecni byli przedstawiciele MSWiA, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z zastępcami, Komendanci Wojewódzcy. Ważnymi gośćmi byli przedstawiciele Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 roku”; Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Grażyna Szkonter, Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Rafał Skiba, Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi Jarosław Olbrychowski.     W imieniu wszystkich Stowarzyszeń głos zabrała Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.” Grażyna Szkonter; „My, rodziny nigdy o nich nie zapomnieliśmy. Przez wszystkie powojenne lata wspólnota losów rodzin policyjnych wzmacniała nasze dążenia do odszukania naszych ojców, braci, dziadków i pradziadków, sprawienia im godnego pochówku i upamiętnienia. Pamiętamy ”o ofiarach obowiązku” z lat 1919 – 1939”. Pamiętamy o tych pochowanych w Miednoje, Bykowni, Kuropatach, tych osadzonych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, i tych represjonowanych po 1944 roku w nowej rzeczywistości politycznej, i tych pochowanych w nieznanych dotychczas miejscach. Stojąc tu dzisiaj na dziedzińcu Komendy Głównej Policji dziękuję wszystkim, którzy przez 30 lat działania Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.” okazali nam pomoc i wsparcie. Na ręce Komendanta Głównego Policji Pana Generała Jarosława Szymczyka składam w imieniu wszystkich Stowarzyszeń policyjnych podziękowania za dotychczasową współpracę”.

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk szczególne podziękowania skierował do potomków ofiar „zbrodni katyńskiej”, którzy przez te wszystkie lata nie pozwolili zapomnieć o policjantach, formacji służby państwowej, która poniosła największe straty osobowe podczas II wojny światowej.

Po odczytaniu Apelu Pamięci pod Pamiątkowym Obeliskiem złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zakończył marsz Kamila Koseckiego pt. „Miednoje” przygotowany specjalnie na tę uroczystość, wykonany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji.

 

(policja.pl)