Aktualności

Zbrodnia sprzed 82 lat

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP podjęło decyzję o likwidacji polskich jeńców wojennych osadzonych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Nie postawiono im żadnych zarzutów ani aktu oskarżenia.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP podjęło decyzję o likwidacji polskich jeńców wojennych osadzonych   w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Nie postawiono im żadnych zarzutów ani aktu oskarżenia. Akcja likwidacyjna rozpoczęła się 3 kwietnia 1940 r. likwidacją obozu w Kozielsku. Jeńców z Ostaszkowa zabijano w Kalininie, z Kozielska w katyńskim lesie, ze Starobielska w Charkowie. Akcja likwidacyjna trwała do początku maja 1940 r. 13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu masowych grobów żołnierzy WP   w Katyniu, zamordowanych przez sowieckie NKWD.

14 listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Liczbę ofiar szeroko pojętej zbrodni katyńskiej, tylko z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, szacuje się na około 22 000 osób. Do dzisiaj nieznany jest los około 7 – 8 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Pierwsze uroczystości 13 kwietnia 2022 r. odbyły się w Muzeum Katyńskim. Głównymi uczestnikami były rodziny pomordowanych na wschodzie, bardzo licznie przybył korpus dyplomatyczny, władze państwowe. W istniejącej rzeczywistości, rozpętanej przez Rosję wojny w Ukrainie, miały one szczególny wymiar. Wiemy, że rosyjskie bomby spadły na cmentarz w Piatichatkach, zagrożony jest cmentarz w Bykowni na przedmieściach Kijowa. I jak napisał w liście do uczestników uroczystości, Prezydent RP Andrzej Duda, „I podobnie jak działo się to w 1943 roku, niewątpliwi sprawcy znów wyparli się swoich czynów, kłamiąc w żywe oczy”.Uczestnikiem uroczystości był Ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia. Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy przeszli pod symboliczne tablice, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dalszy ciąg rocznicowych uroczystości miał miejsce na dziedzińcu Komendy Głównej Policji w Warszawie przed obeliskiem Poległym Policjantom.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.”     z Kielc, Katowic, Łodzi i Warszawy, I zca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, zca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendanci Wojewódzcy, przedstawiciele związków zawodowych Policji, służb mundurowych oraz klas policyjnych. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed obeliskiem.