Historia powstania Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939r." w Kielcach

Zmiany ustrojowe jakie zaszły w Polsce pod koniec lat 80-tych wzbudziły nadzieję, że wreszcie temat zbrodni „Katyńskiej” przestanie być tematem tabu. Odżyły wspomnienia i chęć ujawnienia tego co stało się z naszymi bliskimi. Na początku 1990 roku Związek Radziecki przyznał się do zbrodni "Katyńskiej" i przekazał dokumenty, dotychczas skrzętnie skrywane, ujawniając miejsca pochówku oficerów Wojska Polskiego i policjantów Policji Państwowej.

Te wszystkie wydarzenia spowodowały działania Pana Witolda Banasia, syna policjanta. Postanowił on reaktywować powstałe w 1929 roku Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna”. W listopadzie 1990 roku odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia, które przyjęło nazwę „Rodzina Policyjna 1939r.”. Brali w nim udział Witold Banaś, Komendant Wojewódzki Policji Roman Hula i przewodniczący Związku Zawodowego Policjantów nadkomisarz Jacenty Solejdowicz.

Przyjęty program działania Stowarzyszenia obejmował następujące zagadnienia:

I. Ujawnienie prawdy o:
- Policji Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej do 1939 roku,
- patriotycznym udziale policjantów II Rzeczpospolitej w wojnie 1939 r.
- losach policjantów i ich rodzin w okresie II Wojny Światowej
- represjonowaniu policjantów i ich rodzin po wyzwoleniu kraju z okupacji.

II. Wypracowanie programu upamiętnienia patriotycznych działań Policji Państwowej.

W grudniu 1990 roku został wybrany tymczasowy zarząd Stowarzyszenia, którego prezesem został Witold Banaś.

Wiadomość o powstaniu „Rodziny Policyjnej 1939r.” dotarła do Kieleckiej Rodziny Katyńskiej, którego prezesem był wówczas pan Henryk Fryst. Podjął on działania mające na celu założenie oddziału „Rodziny Policyjnej 1939” w Kielcach.

Pierwsze zebranie organizacyjne w Kielcach odbyło się 5 lutego 1993 r. w lokalu kasyna Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kopernika. Przyszło 26 osób. Zebrani jednogłośnie postanowili o powołaniu Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Kielcach. W wyniku przeprowadzonego głosowania na przewodniczącego Oddziału wybrano pana Bronisława Mazurskiego, syna zamordowanego w Twerze st. post. PP Jana Mazurskiego.

Na pierwszym roboczym zebraniu w dniu 5 marca 1993 roku obecny był Prezes Witold Banaś. W swoim wystąpieniu przypomniał on genezę powstania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” i omówił postanowienia Statutu. Poinformował również zebranych o zaawansowaniu prac związanych z budową Symbolicznego Grobu Polskiego Policjanta II RP, który ma stanąć na terenie Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.

Już w marcu 1993 roku stan członków Kieleckiego Oddziału „Rodzina Policyjna 1939r.” wynosił 30 osób, w tym 6 żon – wdów - po zamordowanych policjantach.

Na przestrzeni lat 1993 – 2009 członkowie Kieleckiego Oddziału „Rodzina Policyjna 1939r.” bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich działaniach upamiętniających męczeństwo policjantów PP. Przekazywali datki na Symboliczny Grób Polskiego Policjanta II RP w Katowicach i byli obecni na jego otwarciu w dniu 17 września 1994 roku. Grób został otoczony płytami nagrobkowymi z nazwiskami pomordowanych i zmarłych policjantów II Rzeczpospolitej, w tym również tych pochodzących z ziemi kieleckiej.

We wrześniu 2000 roku odbyło się uroczyste otwarcie cmentarza w Miednoje. Uczestniczyła w nich 185 osobowa delegacja „Rodziny Policyjnej 1939r.” z terenu całej Polski. Nasz oddział reprezentowali: Jan Banaśkiewicz, Alicja Durlej ,Henryk Fryst, Jerzy Groma, Halina Korona, Krzysztof Matyja, Bronisław Mazurski, Jerzy Pawełczyk, Grażyna Szkonter oraz Wacław Wiśnicki. Obecność w miejscu pochówku naszych najbliższych po wielu latach ich samotności i zapomnienia była dla wszystkich niezwykle wzruszająca i poruszająca. Udział w uroczystościach prowokował nas do pytań o sens istnienia i genezę zbrodni, do której może posunąć się człowiek.

Aktywność członków naszego oddziału została uhonorowana medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanymi przez radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Złote medale otrzymali Jan Banaśkiewicz i Bronisław Mazurski. Medal srebrny otrzymali: Henryk Fryst, Teresa Lewek, Krzysztof Matyja, Tadeusz Mielczarek, Jerzy Pawełczyk.

Bardzo dobrze układa się współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. Od początku powstania naszego Stowarzyszenia Komenda użycza nam bezpłatnie lokalu przy ul. Kopernika. W każdy pierwszy piątek miesiąca spotykamy się na naszych zebraniach wspólnie z Kielecką Rodziną Katyńską.  Wszyscy komendanci wojewódzcy bardzo życzliwe odnosili się do naszych potrzeb organizacyjnych, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni.

Przez ponad 16 lat działalności stan osobowy stowarzyszenia ulegał zmianom. Odeszły żony – wdowy - po policjantach. Odchodzą dzieci. W chwili obecnej mamy zapisanych 61 członków. Wielką nadzieję pokładamy we wnukach i prawnukach wierząc, że to właśnie oni za parę lat będą strażnikami pamięci swoich dziadów.