Wspomnienie Łukomski - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach

Wspomnienie Łukomski

Post. PP Franciszek Łukomski s. Jozefa i Tekli z domu Papros, ur. 27.02.1911 r. w Zagnańsku.

Ukończył 3 oddziały w Szkole Powszechnej w Zachełmiu, a następnie IV i V klasę w Szkole Powszechnej w Zagnańsku-Chrustach. Klasę VI i VII zrealizował na prywatnych kursach prowadzonych przez nauczycieli w Zachełmiu.

Odbywając służbę wojskową w Kielcach 1.03.1934r. ukończył Szkołę Podoficerską 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów i otrzymał nominację na bombardiera. Z wojska odszedł w stopniu kaprala rezerwy i starał się o przyjęcie do Policji Państwowej. Przed kielecką komisja kwalifikacyjną stawił się 4 lutego 1935r. i przedłożył opinie z wojska, podpisaną przez dowódcę baterii porucznika Bożycha, w której czytamy: „Opinia dla kaprala rezerwy Łukomskiego Franciszka. Stopień inteligencji bardzo  duży . Zdyscyplinowany i lojalny. Charakter równy, spokojny i prawy. Wyszkolony jako działonowy (…) bardzo dobrze. W czasie służby czynnej nie karany. Zachowanie tak w służbie jak i poza służba wzorowe.”

24 czerwca 1935r. ukończył kurs w Szkole Podoficerskiej Policji Państwowej w Żyrardowie. Do końca października 1935r. odbył szkolenie w 8 Kompanii Szkoły Szeregowych PP w Mostach Wielkich kolo Lwowa. Był to największy i najnowocześniejszy ośrodek szkoleniowy dla funkcjonariuszy PP. Zgodnie z obowiązującą w okresie międzywojennym zasadą Franciszek Łukomski otrzymał w policji stopień posterunkowego, będący odpowiednikiem kaprala w wojsku.

W 1935r. podjął służbę na Posterunku w Łachwie pow. łuniniecki woj. poleskie. We wrześniu 1939r. aresztowany przez Sowietów, osadzony w obozie w Ostaszkowie. Według list wywozowych nr 012/4 (24), 1103 został zamordowany 6 kwietnia 1940 r. w siedzibie NKWD w Twerze i zakopany w dołach śmierci w Miednoje.

Córka post. Franciszka Łukomskiego Pani Lucyna Zsila mieszkająca w Hiszpanii, na podstawie relacji swojej matki Marii Turczynowicz pochodzącej z Łunińca, wspomina: „Wiem, że mój tatuś powiedział: Ja nie będę uciekał ze swojego kraju, gdzie się urodziłem.”

Postanowieniem z dnia 5 października 2007r. Prezydent RP Lech Kaczyński mianował pośmiertnie post. Franciszka Łukomskiego s. Jozefa na wyższy stopień służbowy – na starszego posterunkowego Policji Państwowej.

Roman Piskulak